Microchip Technology PIC16LF1826-E/P Bulk sales (1 piece or more)
4.9 841 ratings
PIC16LF1826-E/P main image
Model Number
PIC16LF1826-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC16LF1826-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
16
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)