Microchip Technology PIC16LF1824-E/SL (1 Tube)
4.9 861 ratings
PIC16LF1824-E/SL main image
Model Number
PIC16LF1824-E/SL
Datasheet
PIC16LF1824-E/SL PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
11
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)