Microchip Technology PIC16LF1787-E/ML Bulk sales (1 piece or more)
5.0 655 ratings
PIC16LF1787-E/ML main image
Model Number
PIC16LF1787-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC16LF1787-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O
35
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x12b; D/A 1x8b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)