Microchip Technology PIC16LF1778-E/SO (1 Tube)
4.9 608 ratings
PIC16LF1778-E/SO main image
Model Number
PIC16LF1778-E/SO
Datasheet
PIC16LF1778-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Speed
32MHz
Number of I/O
25
Program Memory Size
28KB (16K x 14)
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)