Microchip Technology PIC16LF1764-E/ML (1 Tube)
4.9 704 ratings
PIC16LF1764-E/ML main image
Model Number
PIC16LF1764-E/ML
Datasheet
PIC16LF1764-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16QFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Speed
32MHz
Number of I/O
12
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)