Microchip Technology PIC16LF1718-E/SS (1 Tube)
4.6 780 ratings
PIC16LF1718-E/SS main image
Model Number
PIC16LF1718-E/SS
Datasheet
PIC16LF1718-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Series
PIC® XLP™ 16F
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
24
Program Memory Size
28KB (16K x 14)
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)