Microchip Technology PIC16LF1713-E/SS (1 Tube)
4.9 780 ratings
PIC16LF1713-E/SS main image
Model Number
PIC16LF1713-E/SS
Datasheet
PIC16LF1713-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
25
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)