Microchip Technology PIC16LF1713-E/SP Bulk sales (1 piece or more)
4.9 825 ratings
PIC16LF1713-E/SP main image
Model Number
PIC16LF1713-E/SP
Datasheet
PIC16LF1713-E/SP PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Bulk
Speed
32MHz
Number of I/O
25
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)