Microchip Technology PIC16LF1705-E/ST (1 Tube)
5.0 867 ratings
PIC16LF1705-E/ST main image
Model Number
PIC16LF1705-E/ST
Datasheet
PIC16LF1705-E/ST PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Series
PIC® XLP™ 16F
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
12
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)