Microchip Technology PIC16LF1615-E/P (1 Tube)
4.9 795 ratings
PIC16LF1615-E/P main image
Model Number
PIC16LF1615-E/P
Datasheet
PIC16LF1615-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Speed
32MHz
Number of I/O
12
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)