Microchip Technology PIC16LF1613-E/ST Bulk sales (1 piece or more)
4.9 776 ratings
PIC16LF1613-E/ST main image
Model Number
PIC16LF1613-E/ST
Datasheet
PIC16LF1613-E/ST PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Bulk
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Number of I/O
12
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)