Microchip Technology PIC16LF1578-E/SO (1 Tube)
4.9 790 ratings
PIC16LF1578-E/SO main image
Model Number
PIC16LF1578-E/SO
Datasheet
PIC16LF1578-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Series
PIC® 16F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Connectivity
LINbus, UART/USART
Number of I/O
12
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)