Microchip Technology PIC16LF1566-E/SS (1 Tube)
4.6 732 ratings
PIC16LF1566-E/SS main image
Model Number
PIC16LF1566-E/SS
Datasheet
PIC16LF1566-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Speed
32MHz
Number of I/O
25
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 23x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)