Microchip Technology PIC16LF15323-E/ST (1 Tube)
4.8 700 ratings
PIC16LF15323-E/ST main image
Model Number
PIC16LF15323-E/ST
Datasheet
PIC16LF15323-E/ST PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Speed
32MHz
Number of I/O
12
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size
224 x 8
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 11x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)