Microchip Technology PIC16LF1527-E/PT (1 Tray)
4.9 880 ratings
PIC16LF1527-E/PT main image
Model Number
PIC16LF1527-E/PT
Datasheet
PIC16LF1527-E/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64TQFP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tray
Speed
20MHz
Number of I/O
54
Program Memory Size
28KB (16K x 14)
RAM Size
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 30x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)