Microchip Technology PIC16HV616-E/ST (1 Tube)
4.9 892 ratings
PIC16HV616-E/ST main image
Model Number
PIC16HV616-E/ST
Datasheet
PIC16HV616-E/ST PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Series
PIC® 16F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
20MHz
Connectivity
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O
11
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)