Microchip Technology PIC16HV616-E/ML (1 Tube)
4.7 845 ratings
PIC16HV616-E/ML main image
Model Number
PIC16HV616-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC16HV616-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® 16F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Connectivity
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O
11
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5V
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)