Microchip Technology PIC16F913-E/ML (1 Tube)
4.9 737 ratings
PIC16F913-E/ML main image
Model Number
PIC16F913-E/ML
Datasheet
PIC16F913-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Series
PIC® 16F
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
24
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 5x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)