Microchip Technology PIC16F873A-E/SO (1 Tube)
4.9 639 ratings
PIC16F873A-E/SO main image
Model Number
PIC16F873A-E/SO
Datasheet
PIC16F873A-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Series
PIC® 16F
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
22
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 5x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)