Microchip Technology PIC16F870T-E/SO Bulk sales (1 piece or more)
4.9 679 ratings
PIC16F870T-E/SO main image
Model Number
PIC16F870T-E/SO
Datasheet
PIC16F870T-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® 16F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
20MHz
Connectivity
UART/USART
Number of I/O
22
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size
64 x 8
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 5x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)