Microchip Technology PIC16F870-E/SP (1 Tube)
4.9 628 ratings
PIC16F870-E/SP main image
Model Number
PIC16F870-E/SP
Datasheet
PIC16F870-E/SP PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP
Series
PIC® 16F
Speed
20MHz
Connectivity
UART/USART
Number of I/O
22
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size
64 x 8
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 5x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)