Microchip Technology PIC16F87-E/P (1 Tube)
4.9 772 ratings
PIC16F87-E/P main image
Model Number
PIC16F87-E/P
Datasheet
PIC16F87-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18DIP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® 16F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
16
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)