Microchip Technology PIC16F785T-E/SS (1600 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 838 ratings
PIC16F785T-E/SS main image
Model Number
PIC16F785T-E/SS
Datasheet
PIC16F785T-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
PIC® 16F
Packaging
Tape & Reel
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Number of I/O
17
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 14x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)