Microchip Technology PIC16F767-E/SP Bulk sales (1 piece or more)
4.9 803 ratings
PIC16F767-E/SP main image
Model Number
PIC16F767-E/SP
Datasheet
PIC16F767-E/SP PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® 16F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
25
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)