Microchip Technology PIC16F74T-E/ML Bulk sales (1 piece or more)
4.9 815 ratings
PIC16F74T-E/ML main image
Model Number
PIC16F74T-E/ML
Datasheet
PIC16F74T-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
PIC® 16F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
33
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x8b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)