Microchip Technology PIC16F723-E/SS (1 Tube)
4.9 876 ratings
PIC16F723-E/SS main image
Model Number
PIC16F723-E/SS
Datasheet
PIC16F723-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Series
PIC® XLP™ 16F
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
25
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x8b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)