Microchip Technology PIC16F721-E/P (1 Tube)
4.5 690 ratings
PIC16F721-E/P main image
Model Number
PIC16F721-E/P
Datasheet
PIC16F721-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Series
PIC® 16F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
16MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Number of I/O
17
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x8b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)