Microchip Technology PIC16F720-E/SO (1 Tube)
4.9 805 ratings
PIC16F720-E/SO main image
Model Number
PIC16F720-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC16F720-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® 16F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Not Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
16MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
17
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x8b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)