Microchip Technology PIC16F716T-E/SS In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 718 ratings
PIC16F716T-E/SS main image
Model Number
PIC16F716T-E/SS
Datasheet
PIC16F716T-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
In Stock : 3074
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® 16F
Packaging
Cut Tape
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Connectivity
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
13
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 4x8b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)