Microchip Technology PIC16F688-E/SL (1 Tube)
4.9 752 ratings
PIC16F688-E/SL main image
Model Number
PIC16F688-E/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Datasheet
PIC16F688-E/SL PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
In Stock : 54
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Microchip Technology
Series
PIC® 16F
Packaging
Tube
Product Status
Active
Digi-Key Programmable
Verified
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
20MHz
Connectivity
UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O
12
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)