Microchip Technology PIC16F687T-E/SS (1600 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 791 ratings
PIC16F687T-E/SS main image
Model Number
PIC16F687T-E/SS
Datasheet
PIC16F687T-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Series
PIC® 16F
Packaging
Tape & Reel
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Connectivity
I²C, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O
18
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)