Microchip Technology PIC16F636-E/P (1 Tube)
4.9 722 ratings
PIC16F636-E/P main image
Model Number
PIC16F636-E/P
Datasheet
PIC16F636-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14DIP
Series
PIC® 16F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Connectivity
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, WDT
Number of I/O
11
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)