Microchip Technology PIC16F631T-E/SS Bulk sales (1 piece or more)
4.9 730 ratings
PIC16F631T-E/SS main image
Model Number
PIC16F631T-E/SS
Datasheet
PIC16F631T-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® 16F
Packaging
Bulk
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Connectivity
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O
18
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)