Microchip Technology PIC16F630T-E/SL (2600 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 815 ratings
PIC16F630T-E/SL main image
Model Number
PIC16F630T-E/SL
Datasheet
PIC16F630T-E/SL PDF
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14SOIC
Series
PIC® 16F
Packaging
Tape & Reel
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Connectivity
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O
12
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)