Microchip Technology PIC16F627A-E/SO (1 Tube)
4.5 812 ratings
PIC16F627A-E/SO main image
Model Number
PIC16F627A-E/SO
Datasheet
PIC16F627A-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
In Stock : 8
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® 16F
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Connectivity
UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
16
Program Memory Size
1.75KB (1K x 14)
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)