Microchip Technology PIC16F57-E/SO (1 Tube)
4.9 885 ratings
PIC16F57-E/SO main image
Model Number
PIC16F57-E/SO
Datasheet
PIC16F57-E/SO PDF
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SOIC
Series
PIC® 16F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
20MHz
Connectivity
Peripherals
POR, WDT
Number of I/O
20
Program Memory Size
3KB (2K x 12)
RAM Size
72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)