Microchip Technology PIC16F1937-E/ML (1 Tube)
4.8 800 ratings
PIC16F1937-E/ML main image
Model Number
PIC16F1937-E/ML
Datasheet
PIC16F1937-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
36
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 14x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)