Microchip Technology PIC16F19197-E/MR (1 Tube)
4.9 723 ratings
PIC16F19197-E/MR main image
Model Number
PIC16F19197-E/MR
Datasheet
PIC16F19197-E/MR PDF
Description
FLASH
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® XLP™ 16F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
59
Program Memory Size
56KB (32K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 45x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)