Microchip Technology PIC16F19185-E/PT (1 Tray)
4.8 828 ratings
PIC16F19185-E/PT main image
Model Number
PIC16F19185-E/PT
Datasheet
PIC16F19185-E/PT PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 48TQFP
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tray
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
43
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 39x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)