Microchip Technology PIC16F19175-E/MV (1 Tube)
5.0 684 ratings
PIC16F19175-E/MV main image
Model Number
PIC16F19175-E/MV
Datasheet
PIC16F19175-E/MV PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
In Stock : 912
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® XLP™ 16F
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
35
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 31x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)