Microchip Technology PIC16F18455-E/SP (1 Tube)
4.8 874 ratings
PIC16F18455-E/SP main image
Model Number
PIC16F18455-E/SP
Datasheet
PIC16F18455-E/SP PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Series
PIC® XLP™ 16F
Packaging
Tube
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
26
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)