Microchip Technology PIC16F18426-E/P (1 Tube)
4.8 760 ratings
PIC16F18426-E/P main image
Model Number
PIC16F18426-E/P
Datasheet
PIC16F18426-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 14DIP
In Stock : 653
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Digi-Key Programmable
Not Verified
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
12
Program Memory Size
28KB (16K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)