Microchip Technology PIC16F1829LIN-E/SS (1 Tube)
4.9 635 ratings
PIC16F1829LIN-E/SS main image
Model Number
PIC16F1829LIN-E/SS
Datasheet
PIC16F1829LIN-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, IBT LIN/J2602
Number of I/O
12
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 9x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)