Microchip Technology PIC16F1829-E/ML (1 Tube)
4.9 617 ratings
PIC16F1829-E/ML main image
Model Number
PIC16F1829-E/ML
Datasheet
PIC16F1829-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
Series
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
17
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)