Microchip Technology PIC16F1788-E/SS (1 Tube)
4.6 611 ratings
PIC16F1788-E/SS main image
Model Number
PIC16F1788-E/SS
Datasheet
PIC16F1788-E/SS PDF
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Series
PIC® XLP™ 16F
Digi-Key Programmable
Verified
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O
24
Program Memory Size
28KB (16K x 14)
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)