Microchip Technology PIC16F1765-E/ML (1 Tube)
4.9 696 ratings
PIC16F1765-E/ML main image
Model Number
PIC16F1765-E/ML
Datasheet
PIC16F1765-E/ML PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Series
PIC® XLP™ 16F
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
12
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)