Microchip Technology PIC16F1717-E/P (1 Tube)
4.9 649 ratings
PIC16F1717-E/P main image
Model Number
PIC16F1717-E/P
Datasheet
PIC16F1717-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Series
PIC® XLP™ 16F
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
35
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 28x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)