Microchip Technology PIC16F1713-E/MV (1 Tube)
4.9 774 ratings
PIC16F1713-E/MV main image
Model Number
PIC16F1713-E/MV
Datasheet
PIC16F1713-E/MV PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Series
PIC® XLP™ 16F
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
25
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)