Microchip Technology PIC16F1705-E/SL (1 Tube)
4.7 642 ratings
PIC16F1705-E/SL main image
Model Number
PIC16F1705-E/SL
Datasheet
PIC16F1705-E/SL PDF
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Series
PIC® XLP™ 16F
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O
12
Program Memory Size
14KB (8K x 14)
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 1x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)