Microchip Technology PIC16F1578-E/P (1 Tube)
4.7 700 ratings
PIC16F1578-E/P main image
Model Number
PIC16F1578-E/P
Datasheet
PIC16F1578-E/P PDF
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Series
PIC® 16F
Speed
32MHz
Connectivity
LINbus, UART/USART
Number of I/O
18
Program Memory Size
7KB (4K x 14)
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)